Hakkımızda

Recep Sivrikaya Orman ürünleri 1989 yılında Düzce merkezinde Recep Sivrikaya tarafından kurulmuştur. Orman ürünleri sektöründe faaliyet göstermektedir. Teknolojinin gelişimine paralel olarak hizmet halkasına yeni üretim kalemleri ekleyen Recep Sivrikaya Orman ürünleri, bugün tüfek dipçiği konusunda kalitesinden ödün vermeden, hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir.

Recep Sivrikaya, beş yıldır sürdürdüğü çalışma sonunda Tam Otomasyon Kontrollü, HF+V Yüksek Frekanslı Vakumlu Kurutma Fırınını özellikle 25 m3 kurutma kapasitesine çıkarmış olup, 2011 Yılında  kurduğu Kral Ahşap Ürünleri Ltd. Şti. adı altında pazara girmeyi başarmıştır.

Firmamız yılların verdiği tecrübe ve deneyimini sektörel faydaya dönüştürmek amacıyla kurmuş olduğu Ar-Ge biriminin yaptığı çalışmalarla KOSGEB tarafından desteklenen çok az sanayi firması arasında yer almayı başarmıştır. Yapmış olduğu yeni ürün tasarımı, üretim teknikleri ve üretim programları ile başarısını marka haline getirmektedir.

Firmamız 2000 yılında; kendi bünyesine klasik kurutma fırınının kurulumunu gerçekleştirmiştir. Müşteri tarafından kuru keresteye olan talebin artması, ağaç malzemenin doğal olarak 6 ay ile 2 yıl arasında uzun sürelerde kuruması, teknik yöntemlerle ise (klasik-geleneksel yöntemlerle) kurutma süresinin 1-3 ay gibi uzun süreler de gerçekleşmesi firmanın kurutmayı hızlandırma konusundaki araştırmalarının devam etmesine neden olmuştur.

 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda 2000 yılında mikrodalga kurutma tekniği araştırılmış ve Alman Fizik Profesörleri tarafından Mikrodalga Kurutma Fırını imalatı firmamızda gerçekleştirilmiştir. Fakat mikrodalga kurutma fırını, imalatının ardından yapılan denemeler sonucunda; 1 ay gibi uzun kurutma sürelerinin oluşmasının yanında mikrodalganın ağaç malzeme içerisinde homojen kurutma sağlayamadığı gözlenmiştir.

Kurutma süresini kısaltmak ve yaşanan olumsuzlukları gidermek amacıyla devam eden araştırmalar sonucu HF+V Yüksek Frekans-Vakum Kombinasyonlu Kereste kurutma makinesi imalatı 25 kişilik ekibi ile AR-GE birimi kurularak gerçekleştirilmiştir. İmalatı gerçekleştirilen, HF+V Yüksek Frekans-Vakum Kombinasyonlu Kereste Kurutma Makinesiyle; farklı kalınlık ve başlangıç nemlerine sahip ağaç türleriyle yapılan yaklaşık 100 kurutma denemesinde % 98 başarı sağlanmıştır. Yaşanan olumsuzlukların giderilmesiyle başarı oranı günden güne artmaktadır.

Ağaç malzeme; HF+V Yüksek Frekanslı Vakumlu kurutma fırınında ağaç türüne, giriş rutubetine ve boyutlarına bağlı olarak 1-7 gün gibi kısa sürelerde kurutulmaktadır. HF+V Yüksek Frekans Vakumlu kurutma fırını kurutma kapasiteleri 4 m3 den başlayıp 30 m3 e kadar müşteri talebine bağlı olarak değişmektedir. Bu yöntem özellikle diğer yöntemlerle kurutulması çok çok uzun süre alan veya hiç kurutulamayan katma değerli ağaç türlerinin 10 cm ve daha kalın kerestelerinin (Meşe, İroko, Azobe, Tali, İpe, Cumaru, yumrulu ceviz  vb.) kısa sürede kurutulmasını mümkün kılmaktadır. Bu sayede ahşap yatlar, liman dockları ve ahşap yapılarda kullanılan büyük ebatlı masif malzemenin istenen sonuç nemlerine kadar kısa sürede kurutması mümkündür.

Kral Ahşap Ürünleri Ltd. Şti., bu başarı ve girişimlerinin devamı olarak,  patent başvurularını da tamamlamıştır. Bu konuda titiz çalışmaları ile kendini kanıtlamış olan firmamız yeni yapacağı yatırımlar ve ürünlerde de sektörde her zamanki hassasiyet ve özeni göstererek hizmetlerine devam edecektir.

Kral Ahşap Ürünleri Ltd.Şti, fabrikasında halen çalışmakta olan 4, 6, 8 ve 25 m3 kapasiteli kurutma sistemi ile müşterilerine  ahşap kurutma hizmeti  vermektedir.

 
«Geri
 
Haberler ve Duyurular
13-17 Ekim tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen INTERMOB 2012 Mobilya ve Ahşap İşleme Makinaları Fuarına KINGDryer standı ile katıldık.